Intre noi,fetele
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Homeopate si naturiste

2 participanți

In jos

Homeopate si naturiste Empty Homeopate si naturiste

Mesaj  RALU Vin Apr 29, 2011 9:47 am

Ce parere aveti despre medicamentele homeopate,ceaiuri si alte tincturi,va tratati copii cu ele?
Andreea bea ceaiuri,mai ales cu lamaie si miere,si nu numai cand e bolnava,Ingrid in schimb nu le accepta sub nici o forma!Medicamente in special siropuri naturiste le dau,tusea lui Andreea o tratam cu sirop de patlagina cu propolis,dar nici nu e ea foarte sensibila,nu mi-a facut complicatii niciodata,Ingrid e mai bolnavicioasa si mergem pe mana pediatrului!
RALU
RALU
Admin

Mesaje : 187
Data de inscriere : 28/04/2011

https://desprecopiiinostri.forumgratuit.ro

Sus In jos

Homeopate si naturiste Empty Re: Homeopate si naturiste

Mesaj  madalinutzamamy Vin Apr 29, 2011 10:04 am

Homeopat la Darius am folosit numai Acc. Naturis, cat mai mult.
Ceaiul de soc uscat, vindeca rapid raceala, facand pielea sa transpire excesiv.
Siropul de ceapa pt. tuse si siropul de brad.
Tincturi, uleiuri, siropuri decatina pt. imunitate.
madalinutzamamy
madalinutzamamy
Moderator

Mesaje : 193
Data de inscriere : 29/04/2011
Varsta : 32
Localizare : Intre norisori:x

Sus In jos

Homeopate si naturiste Empty Re: Homeopate si naturiste

Mesaj  RALU Vin Apr 29, 2011 10:07 am

De ceaiul de soc habar nu aveam,si cred ca nu-i rau nici a gust!
Cel de ceapa hmm,eu am o amintire mai neplacuta cu el,deci mai bine fara Laughing
RALU
RALU
Admin

Mesaje : 187
Data de inscriere : 28/04/2011

https://desprecopiiinostri.forumgratuit.ro

Sus In jos

Homeopate si naturiste Empty Re: Homeopate si naturiste

Mesaj  madalinutzamamy Vin Apr 29, 2011 10:11 am

Despre ceaiul de soc stiu de la mama. Face foarte bine foarte repede. Dupa ce culegi socul(ca si cel pt. suc) il usuci bine si il depozitezi in ceva de hartie. Cand faci ceaiul trebuie sa fie concentrat, o floare la jumatate de cana de apa. nu-i rau la gust, dar nici dulce, asa ca poti pune o lingura de zahar la fiert la 4-5 cani de apa(daca fierbe in apa, nu mai este periculor pt. copilas). Il poti condimenta cu putina lamaie:)
Caut imediat despre ceai si pun aici.
madalinutzamamy
madalinutzamamy
Moderator

Mesaje : 193
Data de inscriere : 29/04/2011
Varsta : 32
Localizare : Intre norisori:x

Sus In jos

Homeopate si naturiste Empty Re: Homeopate si naturiste

Mesaj  madalinutzamamy Vin Apr 29, 2011 10:14 am

Inca ceva, ceaiul de soc ajuta la slabit. Asa ca daca puiul este prea plapand, mai bine nu, desi numai dupa cetva luni de cura slabesti de la ceaiul de soc.

Ceai de soc - scapa de kilogramele in plus!
Ceaiul de soc reprezinta ajutorul tau de incredere in lupta cu kilogramele in plus.

Datorita principiilor sale active ceaiul si tinctura de soc au actiune diuretica, fara a prezenta efectele negative pe care le au diureticele medicamentoase.

Ceaiul de soc este un bun laxativ, asigurand un tranzit intestinal optim astfel incat toxinele intestinale nu se acumuleaza in organism. Planta de soc inhiba apetitul alimentar astfel incat, treptat, senzatia de foame sau poftele dispar.

Beneficiile consumului de soc scad edemele (in general localizate la nivel gambier), detoxifica organismul si previne aparitia infectiilor urinare prin mentinerea unei mictiuni (urinari) adecvate datorita efectului diuretic.

Ceaiul de soc se ia contra tusei in afectiunile aparatului respirator: raceala, gripa, bronsita.

Consumul de ceai de soc mareste cantitatea de lapte a femeilor care alapteaza, fara a prezenta efecte secundare.

Ceaiul de soc are in compozitie sambunigrosida (glicozid), nitrat de potasiu, caroten, acid malic, acid citric, acid tanic. Scoarta contine tanin, rezina si acid valerianic

Pentru a scapa de kilogramele in plus este bine ca un regim de slabire sa inceapa cu o cura de ceai de soc, care are urmatoarele efecte benefice:

provoaca transpiratie abundenta;
ajuta la scaderea in greutate;
elimina toxinele din organism;
are efect laxativ.

Infuzia se prepara din 3 lingurite cu flori de soc uscate la 250 ml de apa clocotita, lasate la infuzat 10-15 minute. Se consuma neindulcita, pana la trei cani/zi, timp de doua saptamani cu o saptamana pauza, deoarece socul are rol depurativ.

Bea ceai de soc si vei determina functionarea corecta a organismului, vei scapa de edeme si de aspectul de coaja de portocala al pielii, prin eliminarea toxinelor si a apei retinute in corp.

Pentru persoanele care doresc un efect mai rapid, se recomanda asocierea cu tinctura din fructe de soc, care este obtinuta din fructele de soc macerate in alcool de cereale dublu rafinat; o lingurita (diluata) inainte de fiecare cana de ceai consumat.

Tratamentul se va urma pe durata a 1-3 luni, in functie de numarul de kilograme in plus. Dupa o luna de cura cu ceai si tinctura vei observa o scadere in greutate de circa 7 pana la 9 kilograme. Aceasta combinatie de ceai si tinctura are un efect diuretic, laxativ, sudorific, favorizeaza arderile metabolice, dizolva grasimile si elimina surplusul de apa din organism.



Ceai de soc - beneficii externe

Beneficiile acestei cure de ceai se reflecta nu numai la nivelul aspectului pielii care, prin eliminarea celulitei, isi recapata aspectul neted si fermitatea. Extern, sub forma de bai sau cataplasme, este indicat in abcese, arsuri, avand proprietatea de a calma durerile, avand efect decongestiv, antiseptic.


Ceai si tincturi de soc - contraindicatii


Tinctura de fructe de soc nu se administreaza niciodata nediluata, ci numai in combinatie cu apa. Preparatul este contraindicat in diaree acuta sau cronica, colita de fermentatie.

Fructele de soc sunt foarte puternice ca si remediu; in cazul ingerarii unei cantitati mari (peste 200 de grame de fructe sau 200ml de tinctura) pot aparea simptomele intoxicatiei: voma, arsuri gastrice, diaree, deshidratare, stare generala alterata.

madalinutzamamy
madalinutzamamy
Moderator

Mesaje : 193
Data de inscriere : 29/04/2011
Varsta : 32
Localizare : Intre norisori:x

Sus In jos

Homeopate si naturiste Empty Re: Homeopate si naturiste

Mesaj  RALU Vin Apr 29, 2011 10:15 am

Interesant,o sa culegem si noi soc la vara Laughing
RALU
RALU
Admin

Mesaje : 187
Data de inscriere : 28/04/2011

https://desprecopiiinostri.forumgratuit.ro

Sus In jos

Homeopate si naturiste Empty Re: Homeopate si naturiste

Mesaj  madalinutzamamy Vin Apr 29, 2011 10:17 am

Da Very Happy Este foarte, foarte bun! bounce
madalinutzamamy
madalinutzamamy
Moderator

Mesaje : 193
Data de inscriere : 29/04/2011
Varsta : 32
Localizare : Intre norisori:x

Sus In jos

Homeopate si naturiste Empty Re: Homeopate si naturiste

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum