Intre noi,fetele
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Obiceiuri de botez

2 participanți

In jos

Obiceiuri de botez Empty Obiceiuri de botez

Mesaj  RALU Sam Apr 30, 2011 12:26 am

La botez aveti obieiuri mai aparte?
La noi nu e nimic deosebit.
RALU
RALU
Admin

Mesaje : 187
Data de inscriere : 28/04/2011

https://desprecopiiinostri.forumgratuit.ro

Sus In jos

Obiceiuri de botez Empty Re: Obiceiuri de botez

Mesaj  madalinutzamamy Sam Apr 30, 2011 12:45 am

Mai eu nu stiu. Stiu doar ca dimineata, cand nasii vin dupa copil pt. botez, copilul trebuie pus jos pe pragul casei si luat de acolo de nasi. Apoi dupa scaldat, lumanarea se stinge de coltul usii, si se da copilul parintilor dupa replica spusa de trei ori: Ti-am luat un pagan si ti-am adus un crestin.
Daca imi mai amintesc ceva, readaug.
Si inca ceva, despre mitul ca nu ai voie sa scoti copilul 40 de zile afara si nici sa iesi tu ca mama asta nu se poate. Eu am scos baiatul afara la o saptamana dupa iesirea din spital, mai ales ca era august, si voiam sa asimileze bine vitamina D din soare inca de la inceput. Eu fiind eleva a trebuit sa ies, nu se putea altfel. Sunt doar mituri, si trebuie sa traim totusi in secolul 21...
madalinutzamamy
madalinutzamamy
Moderator

Mesaje : 193
Data de inscriere : 29/04/2011
Varsta : 32
Localizare : Intre norisori:x

Sus In jos

Obiceiuri de botez Empty Re: Obiceiuri de botez

Mesaj  RALU Sam Apr 30, 2011 1:33 am

Interesant cu copilul pe prag,si predarea lui la parinti ,la noi nu e asa,lumanarea o stingem de pragul de sus,nu stiu cu statul in casa 40 de zile,au am iesit imediat cu fetele,stiu ca nu e voie sa intri in biserica pana la 6 saptamani cand iti citeste preotul si face molifta mamei.
RALU
RALU
Admin

Mesaje : 187
Data de inscriere : 28/04/2011

https://desprecopiiinostri.forumgratuit.ro

Sus In jos

Obiceiuri de botez Empty Re: Obiceiuri de botez

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum